Podłogi olejowane dają poczucie szczególnego i naturalnego klimatu w mieszkaniu. Podczas obróbki olej wnika głęboko w drewno i tam utwardzając się zabezpiecza je od wewnątrz. Na powierzchni nie tworzy się warstwa zewnętrzna, co wspomaga pozytywne właściwości drewna i ułatwia jego pielęgnację. Oleje Woca, którymi olejowane są nasze podłogi produkowane są wyłącznie z naturalnych składników, nie zawierają sztucznych barwników, środków zapachowych i konserwantów oraz posiadają atesty I.B.R. DIN 53 160 i EN 71-3.
Aby długo cieszyć się z takiej podłogi, trzeba ja od samego początku prawidłowo pielęgnować. Podłoga olejowana z biegiem czasu staje coraz bardziej odporna na zużycie, gdyż zabiegi pielęgnacyjne zwiększają odporność na zabrudzenia i wydłużają jej żywotność.
Bezpośrednio po ułożeniu podłogi olejowanej należy nanieść olej pielęgnacyjno-konserwujący.
Olejowanie maszynowe:
1. nanieść olej wałkiem z krótkim włosiem (przedtem olej dobrze wymieszać potrząsając pojemnikiem)
2. po 20-30 min. (nie dłużej – olej zaczyna żelować) wetrzeć olej polerką jednotarczową z brązowym lub zielonym padem
3. zebrać nadmiar oleju gumową ściągaczką lub blachą tak, aby na powierzchni nie pozostał żaden olej
4. wypolerować podłogę do sucha (białym padem)
5. podłoga schnie 4-6 godz.. w temp. 20oC przy dobrej wentylacji ewentualne strefy chodzenia wyłożyć tekturą falistą
6. olej utwardza się do 36 godz., dlatego meble wstawić po upływie min. 2 dni
7. nie myć podłogi na mokro przez pierwsze 3-4 dni
UWAGA!!! Groźba samozapalenia!
Zużyte szmaty nasączone olejem namoczyć w wodzie i wysuszyć na wolnym powietrzu lub spalić.
Olejowanie ręczne:
1. nanieść olej wałkiem z krótkim włosiem (przedtem olej dobrze wymieszać potrząsając pojemnikiem)
2. po 20-30 min. (nie dłużej – olej zaczyna żelować) wetrzeć olej szmatą bawełnianą osadzoną na mopie (zalecamy stosowanie płaskich mopów), wcierac aż do nasycenia por
3. ściągnąć nadmiar oleju gumową ściągaczką lub blachą i wypolerować padem lub szmatą bawełnianą do sucha – na powierzchni nie może pozostać olej jako warstwa
4. podłoga schnie ok. 24 godz.. w temp. 20oC przy dobrej wentylacji ewentualne strefy chodzenia wyłożyć tekturą falistą
5. olej utwardza się do 36 godz., dlatego meble wstawić po upływie min. 2 dni
6. nie myc podłogi na mokro przez pierwsze 2-3 dni
UWAGA!!! Groźba samozapalenia!
Zużyte szmaty nasączone olejem namoczyć w wodzie i wysuszyć na wolnym powietrzu lub spalić.
Pielęgnacja
Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych to odkurzanie (miękką końcówką) lub zamiatanie. Co jakiś czas – zazwyczaj raz na 1-2 tygodnie podłogę należy przemyć mydłem do podłóg. Mydło nie tylko zmywa, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstewkę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniami.
UWAGA!!! nie przecierać podłogi czystą wodą, gdyż usuwane są wówczas tłuszcze ochronne soi i kokosu ani nie używać szmat lub zmywaków o twardej strukturze – „szorujących” z mikrofazą, bowiem niszczą powierzchnię a podłoga „szarzeje”.
Do mycia należy używać 2 wiader. W jednym wiadrze wymieszać mydło podłogowe z ciepłą wodą w stosunku ok. 100-150ml na 5 l wody. Drugie wiadro z czystą wodą służy do płukania zmywaka. Przecierać podłogę wzdłuż desek. Przed ponownym zanurzeniem w roztworze mydła wypłukać zmywak w czystej wodzie i zebrać rozpuszczony brud. Zmieniać wodę w drugim wiadrze w zależności od stopnia jej zabrudzenia. Zwracać uwagę aby po wytarciu na podłodze nie pozostawały plamy wody. Miejscowe zabrudzenia można usuwać szmatą namoczoną w mydle lub roztworze mydła. Przetrzeć intensywnie zabrudzone miejsce i pozostawić do wyschnięcia. W razie potrzeby czynność powtórzyć.
W przypadku silnego zabrudzenia lub oznak zużycia podłogi, należy przeprowadzić częściową lub całościową renowacje podłogi - najpierw przemyć podłogę intensywnym zmywaczem (proporcje: ok. 1 dl na 5 l wody), a po wyschnięciu podłogi (ok. 4-8 godz.) należy ponownie nanieść olej pielęgnacyjny.
Wąskie obcasy tzw. szpilko pozostawiają odcisk na powierzchni
Usuwanie plam
Uporczywe plamy usuwa się Intensywnym zmywaczem - rozlać płyn na plamy i pozostawić na krótki czas - następnie wytrzeć, jeśli trzeba czynność powtórzyć. W przypadku plam trudnych, zabrudzone miejsce delikatnie przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 360 - 400 i ponownie zaolejować Olejem pielęgnacyjnym.
Renowacja podłogi
Jeśli po dłuższym użytkowaniu podłoga zaczyna matowieć lub szarzeć, to można ją odświeżyć olejem pielęgnacyjnym. W pierwszym roku użytkowania zaleca się doolejowanie podłogi 1 w roku lub wedle potrzeb. Przed olejowaniem podłogę należy gruntownie przemyć Intensywnym zmywaczem, który skutecznie rozpuszcza brud, tłuszcz i stare resztki mydła z zewnętrznej powierzchni drewna. Pracujemy z dwoma wiadrami. W jednym wiadrze wymieszać około 100-150ml zmywacza w 5L. ciepłej wody. Drugie wiadro z czystą wodą używamy do płukania zmywaka.
Przecierać podłogę zmywakiem wzdłuż desek. Przed ponownym zanurzeniem w roztworze, wypłukać zmywak w czystej wodzie. Zmieniać wodę w drugim wiadrze w zależności od stopnia jej zabrudzenia. Zwracać uwagę, aby po wytarciu na podłodze nie pozostawały plamy wody. Po umyciu i wysuszeniu podłogi ( około 4-8 godz.) należy bezwzględnie nanieść olej pielęgnacyjny – maszynowo lub ręcznie.
WAŻNE!!!Olej nie może pozostawać na podłodze w postaci warstwy.
UWAGA: Niebezpieczeństwo samozapłonu. Szmaty, gąbki itp. po olejowaniu należy spalić lub namoczyć w wodzie.
Po ok. 4 – 6 godzinach (przy min 18-20°C) podłoga nadaje do ostrożnego użytku. ( ewentualnie miejsca chodzenia wyłożyć tekturą falistą, falą do dołu ). Przez pierwsze 2-3 dni nie zmywać podłogi na mokro.
Pobierz Instrukcję użytkowania podłóg drewnianych